PRIEMYSELNÁ ZÓNA SEREĎ - JUH, SLOVENSKÁ REPUBLIKA

V okolí Serede je najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti v SROkres Galanta prekonal v najnižšej miere evidovanej nezamestnanosti na Slovensku i Bratislavu s 3,76 percentami. Ukazujú to štatistiky zverejnené k 31. máju na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Prispela k tomu aj Priemyselná zóna Sereď – Juh.

Okolie Serede a okres Galanta zaznamenali na konci mája 3,76 % evidovanej nezamestnanosti, čo je ešte menej, ako 4,10 % nezamestnaných evidovaných v Bratislave. Na úrovni krajov je tento pomer opačný. Trnavský kraj, kam patrí Sereď a okres Galanta, mal mieru evidovanej nezamestnanosti 5,67 %, Bratislavský kraj mal len 4,77 %. Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku činila 9,45 %. Najhoršie sú na tom okresy Rimavská Sobota (25,87 %) a Revúca (22,45 %).

V okrese Galanta sa nachádza i mesto Sereď, v ktorom sa konala prehliadka v rámci dvojdňového programu delegácie ministrov členských štátov EÚ. Stretnutie sa konalo pri príležitosti neformálnej Rady ministrov pre zamestnanosť a sociálnu politiku, ktoré zastrešuje slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

Mesto Sereď má výbornú pozíciu nielen v rámci okresu, ale aj celej krajiny. Obyvatelia mesta a širokého okolia si môžu nájsť prácu už nielen v najväčších závodoch mesta, ktorými sú Pečivárne Sereď a výrobca sektu Hubert J.E, ale aj v rámci priemyselnej zóny Sever a Juh. Napríklad 800 pracovných miest, skladové a výrobné priestory na rozlohe 208.000 m2 plánuje vybudovať v Priemyselnej zóne Sereď - Juh medzinárodná spoločnosť Mountpark Logistics EU. Vstup do seredského parku je prvou investíciou tejto spoločnosti na Slovensku. Po nedávno otvorenom logistickom centre spoločnosti Lidl je to ďalšia významná investícia v tejto lokalite.

"V tomto období sa v Seredi podarilo to, čo iné mestá v takom rozsahu nedokážu. Prínosom pre mesto je veľkosklad spoločnosti Lidl, ktorý od marca zamestnáva viac ako 100 zamestnancov a v jeho blízkosti by mal vyrásť ďalší veľký závod spoločnosti Mountpark,“ uviedol zástupca primátora mesta Sereď Ľubomír Veselický pre TASR. Podľa viceprimátora Serede je potenciál zamestnania ľudí z okolitých obcí a širšieho regiónu. Mesto má výbornú strategickú polohu a tak je pre ľudské zdroje dopravne dostupné zo smeru Trnava, Senec, Galanta i Nitra.

Priemyselná zóna Sereď – Juh je v súčasnosti najväčším priemyselným parkom na Slovensku. Výstavba na rozlohe 240 hektárov sa začala vo februári 2015 a nadviazala na Priemyselný park mesta Sereď – Sever, v ktorom sa na celkovej ploche 41,1 hektára etablovalo viac ako desať firiem a prácu tu tak našlo už teraz 700 ľudí. Zóna je umiestnená v strede trojuholníka najväčších investícií na Slovensku.

Zdroj: TASR