PRIEMYSELNÁ ZÓNA SEREĎ - JUH, SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Sereď získala Amazon

07.03.2017
Zdroj: Pravda str. 01 Titulná strana, Autor: Martin MajerníčekNajväčší maloobchodný predajca na svete otvorí logistické centrum na Slovensku.

Na západné Slovensko prichádza ďalšia megainvestícia. Po britskej automobilke Jaguar, ktorá buduje svoj závod v Nitre, si americký Amazon vybral pre svoje logistické centrum Sereď. Prácu v Amazone by v priebehu troch rokov malo nájsť viac ako tisíc ľudí. Američania otvoria svoje centrum už na jeseň tohto roka. Očakáva sa, že to vytvorí tlak na rast platov. V Trnavskom kraji je totiž najnižšia, a to len 4–percentná nezamestnanosť a investor tak bude musieť lákať zamestnancov od konkurenčných firiem.

„To, že budujeme naše logistické centrum na Slovensku, dokazuje, ako veľmi v investície na tomto trhu veríme. Určite tu nájdeme množstvo zamestnancov, ktorí budú otvorení novým
možnostiam a skúsenostiam,“ povedal Roy Perticucci, viceprezident Amazonu v Európe. „Táto významná investícia renomovanej spoločnosti je ďalším potvrdením, že Slovensko je pre investorov atraktívne. Okrem nesporného prínosu pre ekonomiku a zamestnanosť považujem za dôležité, že projekt bude fungovať aj bez investičnej podpory štátu,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga. Významné investície sa vláde darilo v minulosti prilákať najmä prostredníctvom daňových úľav a investičných stimulov.
Aké mzdy Amazon ponúkne, nie je jasné. Jaguar predvlani pri ohlásení investície na Slovensku prisľúbil priemerné mzdy na úrovni 1 225 eur mesačne. Nábory už odštartoval a robotníkov bude hľadať koncom tohto roka. Priemerná hrubá mzda v neďalekom trnavskom závode PSA Peugeot Citroën dosiahla vlani 1 395 eur a tento rok sa tam platy majú dvihnúť o šesť percent.

Zamestnanci, ktorých spoločnosť potrebuje do logistického centra, však často potrebujú inú kvalifi káciu ako pracovníci v automobilkách. „Je zrejmé, že si bude Amazon čiastočne konkurovať s výrobnými spoločnosťami v regióne, ale zároveň môže osloviť ľudí, ktorí vo výrobe pracovať nechcú alebo nemôžu,“ povedal Jiří Halbrštát, manažér marketingu a náboru spoločnosti Manpower.
Investícia Amazonu je pri počte pracovných miest porovnateľná s plánom, ktorý oznámila vlani japonská Minebea v Košiciach. Japonský dodávateľ pre automobilky oznámil, že do dvoch rokov odštartuje výrobu v Košiciach a vytvorí najmenej 1 100 pracovných miest.
Kým na východe je relatívny dostatok voľnej pracovnej sily, na západe krajiny sa niektoré fabriky obracajú na cudzincov, napríklad robotníkov zo Srbska či z Rumunska. Amazon však zo zahraničia väčší počet zamestnancov pravdepodobne potrebovať nebude. „Pokiaľ budú hľadať podobnú štruktúru zamestnancov ako v logistickom centre v Prahe, bude to síce náročná úloha, ale nie nemožná. Nábor bude musieť prebiehať postupne možno aj pol roka spolu s masívnou podporou inzercie. Podobne ako v Českej republike bude nutné zaistiť zvozové autobusy zo vzdialenejších regiónov, ale nábor v zahraničí nebude zrejme nutný,“ dodáva Halbrštát.


Nábory sa už začali

Americká spoločnosť Amazon, ktorá sa zaoberá predajom produktov prostredníctvom internetu, postaví pri Seredi prvé centrum reverznej logistiky na Slovensku. Pracovníci budú posudzovať stav produktov z európskych zásielok, ktoré nemohli byť doručené alebo boli do Amazonu vrátené. Aktuálne v Bratislave pre danú spoločnosť pracuje viac ako 850 zamestnancov.

Obavy o dostatok pracovníkov vyplývajú zo skúseností firiem v regióne. Francúzsky koncern PSA v Trnave márne hľadá 800 nových zamestnancov do štvrtej víkendovej zmeny. Okrem toho Jaguar Land Rover v nasledujúcich dvoch rokoch pri Nitre vytvorí 1 400 pracovných miest, pričom do roka 2020 vo fabrike pribudne ďalších 1 400 zamestnancov.
Amazon bude mať záujem najmä o nových zamestnancov do oblastí ľudských zdrojov, IT, financií, technológií a logistiky. Spoločnosť nových ľudí do svojich radov láka na atraktívne platové podmienky, pracovné benefi ty, výhody a možnosť kariérneho rastu. „Amazon už začal s náborom viacerých odborných pozícií od vedúcich prevádzky a inžinierov cez personalistov, účtovníkov či IT odborníkov. Vytvoríme aj viacero pozícií pre absolventov. Nábor na nástupné pozície sa začne neskôr v tomto roku a budeme o ňom informovať v samostatnej správe,“ povedal pre Pravdu Roy Perticucci, viceprezident Amazonu v Európe.


Rýchlostná cesta má kapacitne stačiť

Spoločnosť však na otázku denníka Pravda o priemernej výške miezd v pripravovanom logistickom centre neodpovedala. „Všetci zamestnanci pracujúci v Seredi budú mať atraktívne platové podmienky, zaujímavý balík zamestnaneckých benefi tov a možnosti kariérneho rastu vrátane inovatívneho programu Career Choice, ktorý novým zamestnancom hradí v rámci štyroch rokov až 95 percent ročných výdavkov na vzdelanie,“ uviedol Perticucci. Zároveň však dodal, že spoločnosť každoročne upravuje mzdy tak, aby ostali atraktívne.
Dostatok pracovných síl je len jedným z dôvodov, prečo si Amazon za sídlo svojho logistického centra vybral práve Sereď. „Miesta pre naše investície vždy vyberáme dôkladne. Je pre nás dôležité, aby nás miestna komunita prijala. Vo všeobecnosti zvažujeme tri základné faktory. V prvom rade je pre nás dôležitý dostatok potenciálnej pracovnej sily. Naše investície sú veľké, a preto je našou snahou ich potenciál čo najviac zužitkovať. To, samozrejme, nejde bez transparentnej legislatívy a povolení na výstavbu či možnosti neobmedzenej prevádzky. Tretím dôležitým faktorom je infraštruktúra, a teda bezproblémová dostupnosť našich logistických centier. Teší nás, že sme to všetko našli v Seredi,“ povedal Perticucci. Mesto Sereď sa nachádza blízko rýchlostnej cesty R1, ktorá sa napája na diaľnicu D1 smerujúcu do Bratislavy. Rýchlostná cesta však zaznamená zvýšený nápor dopravy v roku 2018, keď začne vyrábať automobily koncern Jaguar Land Rover. Ministerstvo dopravy sa však naplnenia kapacity rýchlostnej cesty neobáva.
„Rýchlostná cesta R1 rozvoju regiónu pomohla a je kapacitne postačujúca aj vzhľadom na plánované investície. Považujeme za dôležité odľahčiť dopravu na D1, kde je naplánované jej rozšírenie v úseku od Bratislavy po križovatku Blatné na štyri pruhy v každom smere. Od križovatky Blatnéje plánované rozšírenie na plnohodnotný trojpruh až po Trnavu,“ povedala Karolína Ducká, hovorkyňa ministerstva dopravy.


Namiesto Brna sklad vo Varšave

Príchod nového centra Amazonu do Serede víta aj primátor mesta. „Sme radi, že taká inovatívna globálna spoločnosť, ako je Amazon, si vybrala za miesto svojich investícií našu Priemyselnú zónu Sereď–Juh. Verím, že to bude mať rozsiahly pozitívny dopad na rozvoj nášho regiónu, hlavne z ekonomickej perspektívy,“ povedal Martin Tomčányi, primátor Serede.
K rokovaniam o vzniku nových pracovných miest prispelo aj ministerstvo financií. „Som rád, že ministerstvo financií zohralo kľúčovú úlohu tak pri úvodnej, ako aj pri záverečnej fáze rokovaní,
kedy sme defi novali špecifi cké podmienky projektu. Slovensko tak môže privítať jednu z najdynamickejších a najinovatívnejších svetových spoločností,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.
Centrum reverznej logistiky má podľa plánov začať fungovať v treťom štvrťroku 2017. Umiestnené bude v areáli Mountpark Sereď a Amazonu ho bude prenajímať celoeurópsky pôsobiaci špecialista v oblasti logistiky Mountpark Logistics EU. Centrum dosiahne rozlohu viac ako 60 000 m2.
V roku 2014 Amazon plánoval postaviť takmer desaťhektárový sklad neďaleko Brna. Americký internetový obchod však nakoniec svoj zámer stiahol po tom, čo zástupcovia mesta váhali, či sklad vo svojom priemyselnom parku chcú. Nové distribučné centrum vyrastie nakoniec v Poľsku. V blízkosti mesta Sosnovec na juhu krajiny Amazon postaví halu s rozlohou 134–tisíc m2. Projekt má byť hotový v októbri tohto roku a pôjde už o piatu budovu, ktorú Amazon bude v Poľsku prevádzkovať. V Česku sa v súčasnosti nachádzajú dve distribučné centrá. Poľské centrum bude slúžiť na distribúciu obuvi a oblečenia do západnej Európy.