PRIEMYSELNÁ ZÓNA SEREĎ - JUH, SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Priemyselná zóna zabezpečí nové pracovné miesta v SerediPriemyselné parky boli budované vo viacerých lokalitách Slovenska. Mnohé z nich sa úspešne etablovali na trhu a ponúkli prácu obyvateľom aj v regiónoch mimo Bratislavy. Jeden z úspešných príbehov ponúka aj priemyselný park v Seredi, vďaka ktorému sa v regióne znížila nezamestnanosť a počet ľudí bez práce bude aj naďalej klesať.

Mesto Sereď najskôr vybudovalo priemyselnú zónu na území približne 50 hektárov. Priemyselný park Sereď – Sever bol v relatívne krátkom čase veľmi úspešný: pozemky sa rýchlo vypredali, firmy etablovali a zamestnali približne 800 ľudí z regiónu. „Od otvorenia priemyselného parku, teda od roku 2005, sa oficiálna miera nezamestnanosti v galantskom okrese pohybuje medzi 5 až 7 %. Toto priaznivé číslo, samozrejme, ovplyvňujú aj iní veľkí zamestnávatelia, ako Samsung v Galante, ale  aj priľahlý priemyselný park,“ uvádza viceprimátor Serede Ľubomír Veselický.

Spolupráca s mestom

Dopyt od firiem stále pretrvával, preto mesto Sereď napokon vytypovalo aj ďalšiu lokalitu ako priemyselnú zónu, určenú pre ľahkú aj ťažkú výrobu, administratívu, sklady či logistiku. S majiteľom pozemkov, akciovou spoločnosťou REBOD SK, začalo spolupracovať. Začiatkom roka 2013 sa na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva pristúpilo k podpisu Memoranda o spolupráci a nová  - Priemyselná zóna Sereď – Juh sa začala budovať. „Naša spoločnosť, v spolupráci s firmou CZ Slovakia, a. s., ktorá pre nás zabezpečuje komplexný projektový manažment, pokračovala za podpory mesta v prípravných prácach. Výsledkom týchto prác bol vstup prvého významného investora, spoločnosti Lidl Slovensko, do priemyselného parku,“ spomína na začiatky spolupráce investičný riaditeľ spoločnosti REBOD SK, a.s., Juraj Juritka. Spoločnosť Lidl, prvý z veľkých investorov, v regióne vytvorí 200 pracovných miest v ich najväčšom a najmodernejšom skladovo – logistickom parku na Slovensku. Prácu si už na budúcu jar nájdu na rôznych pracovných pozíciách nielen v sklade, ale aj v administratíve.

Potenciálni investori

No nielen spoločnosť Lidl Slovenská republika ohlásila vznik nových pracovných miest. Momentálne sa ukončujú rokovania s ďalším veľkým investorom a jednania pokračujú aj s ďalšími záujemcami. Priemyselný park Sereď – Juh sa dostal veľmi úzkeho výberu lokalít takých významných klientov, ako je Washington Penn Plastics, ThyssenKrupp, Nexen Tyres či Apollo Tyres z Indie. Po ukončení prvej etapy výstavby zóny by mohlo vzniknúť približne 800 pracovných miest.

Benefity parku

Čo tak láka potenciálnych investorov? Priemyselná zóna Sereď – Juh je najväčším priemyselným parkom na území Slovenska. Nachádza sa v blízkosti Rakúska, Maďarska a Česka a umiestnený je zároveň v strede trojuholníka najväčších zahraničných investícií na Slovensku, konkrétne medzi Bratislavou, Trnavou a Nitrou. Nahráva mu aj jeho samotné strategické umiestnenie, existujúca technická infraštruktúra a v nemalej miere aj napojenie na rýchlostnú komunikáciu. Nakoľko je v regióne dostatok dostupnej a kvalifikovanej pracovnej sily, má potenciál pritiahnuť a získať viacerých zaujímavých investorov strategického významu a vytvoriť tak celkovo až do 5700 nových pracovných miest. Bude však aj v regióne dostatok kvalifikovaných pracovníkov? „V okrese máme dve stredné školy s technickým zameraním, v blízkej Trnave sú ďalšie dve,“ vysvetľuje Ľubomír Veselický, viceprimátor mesta Sereď. Ako ďalej dodal, veľmi pomáha aj aktívny prístup ÚPSVaR v Galante, ktorý pravidelne organizuje rekvalifikačné kurzy na profesiu vodič vysokozdvižných vozíkov.

Viac informácií na http://www.pzsj.sk/sk/koncept