PRIEMYSELNÁ ZÓNA SEREĎ - JUH, SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Logistické centrum v Seredi dostane dodávky do celej EurópyPoloha logistického parku je pre spoločnosti so sieťou predajní či pobočiek kľúčová. Úspešné logistické centrá na západnom Slovensku potvrdili, že bezproblémový prístup k rýchlostným komunikáciám je pre ne rozhodujúci. Takúto strategickú polohu v rámci Slovenska i celej Európy má aj najväčší logistický park na Slovensku - priemyselná zóna Sereď – Juh .

Výhodou Priemyselnej zóny Sereď – Juh je blízkosť Rakúska, Maďarska a Česka a zároveň umiestnenie medzi tromi miestami významných zahraničných investícií na Slovensku: Bratislavou, Trnavou a Nitrou. Spomínaný logistický park jeod Nitry vzdialený len 30 km, od Trnavy 15 km. Dopravné napojenie priamo na diaľnicu R1 a nová prístupová komunikácia z cesty 1/62 sú dôležitou pridanou hodnotou územia. „Umiestnenie v strategickom trojuholníku má veľký význam v súvislosti s existujúcimi i plánovanými podnikmi. V Bratislave je ich niekoľko, v Trnave je postavený automobilový závod PSA PEUGEOT CITROËN a v Nitre je avizovaná investícia spoločnosti Jaguar Land Rover,“ vysvetľuje Juraj Juritka, investičný riaditeľ spoločnosti REBOD SK, a.s.

Flexibilné dodávky

Dodávatelia veľkých výrobných podnikov musia dodávať „Just-in-Time“ , čiže v presne určených intervaloch. Musia preto sídliť vo vzdialenosti maximálne hodiny jazdy autom od fabriky, aby flexibilne reagovali na jej objednávky. Zároveň potrebujú rýchly prístup ku komunikáciám do zahraničia. „Vďaka budovaniu nových úsekov ciest pre priemyselné parky je dnes prístup na hlavné prepravné trasy na mnohých miestach Slovenska veľmi jednoduchý,“ hovorí Juraj Juritka, „pre nájomcov zároveň odpadajú problémy s preťaženou cestnou sieťou v blízkosti centier osídlenia.“

Úspešné logistické parky

V Trnavskom kraji v súčasnosti nájdeme niekoľko prosperujúcich logistických centier. Sú medzi nimi Voderady (Samsung, Shinwa, Samjin, Audia), Hlohovec Horná Sihoť (Faurecia, Vetter, Akatech, JMT), Trnava (Faurecia, Valeo, Inergy, Magna, Gefco), ale aj susedná Priemyselná zóna Sereď – Sever (Semmelrock, Binder, Wiegel, Arda). Úspešnými príkladmi na západnom Slovensku sú aj Nitra – Sever a Levice – Géňa.