PRIEMYSELNÁ ZÓNA SEREĎ - JUH, SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Kedy sa činnosť firmy zaraďuje do ľahkého priemyslu?Výrobné haly pre ľahký priemysel úzko súvisia so skladovacími priestormi na materiál i tovar. Integrácia ľahkého priemyslu so skladmi zjednodušuje logistiku pri výrobe a vytvára z priemyselných pozemkov flexibilné priestory.

Do sektora ľahkého priemyslu sa zaraďuje výroba elektrospotrebičov, audio a video techniky, domácich spotrebičov, kancelárskych potrieb, počítačov a ich komponentov, spotrebného tovaru, stavebných materiálov, potravín i montáž súčastí automobilov. Všetky podniky z tejto oblasti pracujú efektívnejšie, ak majú výrobné i skladovacie haly blízko seba, ideálne v jednom priemyselnom parku.

Výber priestoru pre ľahký priemysel

Pri plánovaní výrobnej haly je potrebné informovať sa u developera, ktorý ponúka pozemok alebo halu, na aké činnosti je územie vyčlenené v územnom pláne mesta alebo obce. Predvídaví developeri sa už pri zápise do územného plánu snažia vyhradiť všetky priemyselné priestory pre sklady, logistiku, ľahkú výrobu i montáž, prípadne aj obchodné a administratívne budovy či čerpacie stanice. Oplatí sa uprednostniť priestory, v ktorých sú činnosti maximálne variabilné.

Portfólio činností

V dobre pripravených výrobných, skladovacích a logistických priestoroch by malo byť povolené skladovanie, vykladanie a nakladanie materiálu a tovaru, manipulácia s materiálom a tovarom – triedenie, kontrola, prebaľovanie. Aspoň časť priestorov má byť určená pre montáž dverí, kolies a vnútorného vybavenia automobilov, zostavovanie celkov z elektronických prvkov, čiže montáž osobných počítačov, a montáž domácich spotrebičov i bielej techniky. Montážne činnosti ľahkej priemyselnej výroby si najčastejšie vyžadujú skrutkovanie, nitovanie, sponkovanie a lisovanie, tvarovanie za studena, odstrihávanie, rezanie, lepenie a tiež čalúnnické práce.

Pomocné činnosti v ľahkom priemysle

Pre funkčnú prevádzku ľahkej priemyselnej výroby je potrebné aj povolenie pomocných činností. Patria medzi ne údržbárske práce, zásobovanie objektov pitnou a úžitkovou vodou, teplom, elektrinou a zemným plynom, zásobovanie vodou na hasenie požiarov, čistenie dažďových vôd z komunikácií, výroba stlačeného vzduchu, ochranný kamerový systém i oplotenie areálu. Dobre pripravený developer dokáže upravovať využitie podľa požiadaviek klienta a umožňuje variabilné zlučovanie a delenie pozemkov.