PRIEMYSELNÁ ZÓNA SEREĎ - JUH, SLOVENSKÁ REPUBLIKA

5 požiadaviek, ktoré by mali spĺňať sklady na prenájomFirmy a podniky využívajú skladové priestory rôznych veľkostí na uskladnenie výrobného materiálu, hotových výrobkov alebo iného tovaru. Pre niektorých investorov a ich predmet podnikania je efektívnejšie vziať si sklad do prenájmu. Ako postupovať pri výbere vhodnej skladovej haly?

Dnes je ponuka skladov na prenájom skutočne veľká a pestrá. Výber optimálneho objektu, ktorý spĺňa individuálne požiadavky nájomcu je o to zložitejší. Je preto potrebné mať ujasnených niekoľko dôležitých kritérií.

  1. Veľkosť a flexibilita priestoru

Skladové priestory musia byť praktické, efektívne a vhodné na uskladnenie požadovaných druhov materiálu. Treba brať do úvahy možnosť, že bude potrebné uskladniť tiež nadbytok tovaru alebo si vytvoriť zásoby výrobného materiálu. Ak je odhad presný, môžete zvoliť veľkosť plochy tak, aby ste zbytočne neplatili za nevyužité metre štvorcové. Moderné haly sú veľmi praktické, vyznačujú sa jednoduchou montážou a prispôsobivosťou – je ich možné ich rozširovať, prípadne upraviť ich kompozíciu. Informujte sa vopred o prípadných nevhodných prevádzkach v okolí, ktoré by mohli rušiť váš typ podnikania. Niekedy je súčasťou hál aj kancelársky priestor, čo mnohým nájomníkom vyhovuje, prenajímateľ ho môže jednoducho vytvoriť aj podľa požiadavky.

  1. Poloha skladu

Je vždy vhodné, ak sa skladové priestory nachádzajú v blízkosti výrobných priestorov. Zvážiť treba aj vzdialenosť od potenciálnych odberateľov a dodávateľov a dopravnú dostupnosť, veľkou výhodou je napojenie na rýchlostnú komunikáciu. Dôležitá je tiež aj lokalita samotného skladu a jednoduchý prístup. Ak chcete, aby bol váš sklad na mieste viditeľnom pre zákazníkov, pravdepodobne si na nájomnom trochu priplatíte.

  1. Technické podmienky

Haly mávajú individuálne vybavenie, ako napríklad klimatizáciu, osvetlenie alebo aj vykurovanie. Ak si váš typ uskladneného materiálu a činnosti vyžaduje špecifickú teplotu, zistite si, či je vykurovací a chladiaci systém udržiavať požadovaný teplotný profil ekonomicky efektívne. S tým súvisia aj tepelno – technické vlastnosti konštrukcie a vhodná tepelná izolácia. Dôležité je aj osvetlenie haly – výhodou sú okná a svetlíky, ktoré zabezpečia dostatok denného svetla, šetria tak elektrickú energiu na osvetlenie. Zároveň by nemali spôsobovať tepelné straty. V niektorých segmentoch sú stále častejšie požiadavky na vyššiu nosnosť podláh a svetlú výšku hál, do bežného štandardu sa dostávajú aj kombinované brány a špičkové izolačné materiály alebo iné opatrenia umožňujúce úsporu napríklad pri energiách. Pre zvýšenú požiarnu bezpečnosť sú vhodné haly s betónovou konštrukciou.  

  1. Vybavenie skladov

Je dôležité vždy naplno využívať skladový priestor a materiál uskladňovať efektívne. Súčasťou skladových priestorov sú aj rôzne skladovacie systémy, najčastejšie sa využívajú štandardné europalety a paletové regály. Pre ne sú dimenzované aj dverné otvory, vysokozdvižné vozíky a nákladné vozidlá. Typu transportných áut musia byť prispôsobené aj rampy, menšie sú vhodné pre vozidlá do 3,5 ton, kamióny si vyžadujú väčšie rozmery. V súčasnosti sa začína využívať aj bočné nakladanie a väčšie rampy, takzvané jumbo mostíky, kde je možné odbaviť väčšie aj menšie autá.

  1. Ceny a služby

Ceny prirodzene ovplyvňuje lukratívnosť lokality. Dnes je však ponuka skladov na prenájom taká saturovaná, že sa oplatí skôr urobiť si prehľad, aké služby a benefity sú v cene zahrnuté. Je dôležitým kritériom, keď je priestor strážený, jeho okolie upravené, prípadne má vybudované sociálne zázemie. Nadštandardnou výhodou býva bankomat, recepcia alebo kuchyňa a jedáleň.